Vyhledávání

Uživatel

Kategorie: Výsledky

16.4.2013

1. Števák-Ploščica 2. Boros-Vodička 3. Pankovič M.-Kupčík, 16 párov

Dokumentácia

Výnos face down

Už som to tuším písal, ale znova sa to vyskytlo. Obranca potom, ako položil kartu výnosu lícom nadol a spýtal sa partnera, či môže vyniesť, po jeho súhlase kartu vzal späť a vyniesol inú kartu. Štartuje sa lícom nadol nie preto, aby ste si svoj výnos ešte mohli rozmyslieť, ale:

  • aby sa zabránilo výnosu z nesprávnej strany
  • aby sa druhý obranca pred výnosom ešte mohol spýtať na priebeh licitácie, ale popritom, aby štartujúci na základe kladenia otázok partnera výnos už nemohol zmeniť. Môže sa vyskytnúť jedna výnimka a to, ak by sa počas vysvetľovania dražby ukázalo, že nejaká hláška mala byť alertovaná či naopak, alebo ak bola nejaká hláška zle vysvetlená. Potom však treba privolať rozhodcu a ten štartujúcemu poprípade povolí zmeniť kartu výnosu.

Tentokrát sa to stalo proti nám a hoci som postup súpera namietal, nakoniec sme mu kartu výnosu dovolili zmeniť, nakoniec sme ani netušili, čo vyniesol pôvodne. 

Hláška mimo poradia

Východ otvoril mimo poradia 1H, pričom dealerom bol sever. Keď ma privolali, vrátil som dražbu k severu, ktorý otvoril dva trefy a východ musel jedno kolo pasovať (nemusel, zle som rozhodol). Informácia z otvorenia 1H a stala neoprávnenou informáciou pre linku EW a oprávnenou pre NS. Ak by sa vydražiteľom stal juh, pokiaľ by počas regulérnej dražby informácia o srdciach východu neodznela, juh by mohol zakázať alebo prikázať výnos srdcový.

 

Pravidlo 29.

B. Hláška mimo poradia zrušená

Ak neurobí súper po ľavici previnilého hlášku (podľa odseku A), je hláška mimo poradia zrušená a dražba sa vracia ku hráčovi, ktorý bol správne na rade k dražbe. Akonáhle bude previnilý na rade k dražbe, môže urobiť ľubovoľnú právoplatnú hlášku, ale jeho strana môže byť pokutovaná podľa pravidiel 30, 31 alebo 32.

Čiže som rozhodol zle, východ nemusel v prvom kole pasovať, pravdepodobne by však po otvorení 2Cl bez tak pasoval, zmýlil som si to s pravidlom 30 hovoriacom o postupe, ak by šlo o Pas mimo poradia.

P.S. Na chybu ma upozornil Dušan Šlachta

Nesprávna stopka

Proti nám východ otvoril 1Cl, ja 2H a západ kontra. Sever Pas, východ vytiahol a položil kartičku Stop a dražil 3Cl, na čo som ho upozornil, že kartičku Stop nemal použiť. Keďže hlášku 3Cl nezmenil na 4Cl, použitie kartičky Stop sa stalo pre západ neoprávnenou informáciou, na čo som ho tiež upozornil. Ten dražil 3NT. Keďže mal zádrž v srdciach a 12 FB, vyhodnotil som hlášku 3NT ako korektnú. Ak by však mal napríklad len 9 či 10 FB, tak logickou alternatívou by bola hláška Pas. 

Komentovanie obrancu počas obrany

Počas tohto turnaja sa stalo ešte niekoľko drobných nezrovnalostí. Závažný incident sa vyskytol v poslednom kole, keď hráč počas obrany, potom ako sa partner dostal do zdvihu a čosi vyniesol, partnerovi vytkol, či si nepamätá čo dražil a čím štartoval. Je to jeden z najhrubších faulov v bridži.

Ak sa čosi podobné vyskytne počas ligy, družstvo môže dostať PP  a ešte navyše v závislosti od ďalšieho priebehu obrany môže dôjsť k upraveniu dosiahnutého výsledku. Záleží aj na fáze zohrávky, ak už je v podstate dohrané - hlavný hráč si nárokuje zostávajúce zdvihy, alebo je zrejmé, že obrana už nič nezíska, tak incident nebude potrestaný. Ak síce nemal takýto komentár vplyv na priebeh zohrávky, ale mohol mať, trest bude 1 VP alebo 10% topu, ak mal vplyv, PP bude 2 VP alebo 25% topu a navyše môže dôjsť k úprave dosiahnutého výsledku.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


icon , Hláška mimo poradia odpovědět
Pokud se stanou obránci poté, co byla odvolána hláška, vztahující se k určité barvě, může HH přikázat nebo zakázat výnos v této barvě partnerovi viníka, když je poprvé na výnosu. Včetně úvodního výnosu. Odkaz z P31 říká, že MOHOU být uplatněna výnosová omezení. To neznamená, že je to na libovůli TD, ale že k tomu dojde jen tehdy, když barva není později jmenována v legální dražbě.
icon , Žiadajte od TD odpovědět
Keď privoláte rozhodcu, požadujte, aby rozhodoval s pravidlami v rukách. Potom bude menej často dochádzať k nesprávnym rozhodnutiam. 7