Vyhledávání

Uživatel

Kategorie: Výsledky

1.3.2013

1. Boros-Vodička 2. Belyus-Gabrik 3. Klimčík-Munka, 15 párov

Dokumentácia

Na piatok sa nás zišiel neobvykle vysoký počet. Keďže cez víkend sa hrá Karpatský pohár, navštívilo nás 5 hráčov z Prahy a Bratislavy. Tentokrát som nechal hrať turnaj na 30 rozdaní, ale na našich absolventov to bola ešte priveľká záťaž.

Nespočítanie kariet po ich vytiahnutí z boardu

Rozdanie 26 odohrali pri jednom stole tak, že NS mal 14 a juh 12 kariet, alebo naopak. Keďže na to prišli až po zohraní rozdania, pridelil som výsledok AVE- pre sever a AVE+ pre juh a keďže ma každú chvíľu niekto vyrušoval, tak sa mi nepodarilo rozdanie zrekonštruovať, preto poslední, ktorí rozdanie mali hrať, získali AVE+ a AVE+. Skôr než sa na karty pozriete, musíte si ich spočítať, inak hrozí, že rozdanie nebudete môcť regulérne odohrať.

Nechodiť k počítaču, ak pri ňom sedí rozhodca a nehrá sa posledné kolo

Poprosím hráčov, aby sa okrem posledného kola, držali v diskrétnej vzdialenosti od počítača, ak pri ňom niečo robím. Hrozí riziko, že získate neoprávnenú informáciu, ak napríklad ako vo vyššie uvedenom prípade, prideľujem upravený výsledok, alebo sa pokúšam zrekonštruovať rozdanie. Najmenej troch hráčov som postupne požiadal, aby sa od počítača vzdialili, ale znova a znova prichádzali ďalší. Stratil som tak najmenej 3 minúty, až som nakoniec sám spravil chybu a rozdanie som zle zrekonštruoval.

Nevhodné správanie sa k partnerovi

Jeden z hostí sa pri susednom stole sťažoval, že niekto z našich hráčov sa nevhodne správal k svojmu partnerovi, keďže som to začul iba neoficiálne, nebola pridelená disciplinára pokuta. Ak niečo také zachytím na KP ako nehrajúci rozhodca, bude DP nasledovať.

Nazeranie na list súpera

Jedného z hráčov som upozornil, že sa má pozerať na stôl a nie sa pozerať, odkiaľ súper  vyťahuje kartu, či nedajbože mu vedome pozerať do jeho listu. Hráč sa vzpriečal, že sa môže pozerať kam on chce. Pravidlá hovoria jasne:

Za priestupok proti pravidlám správneho správania sa považuje: cielene pozorovať v priebehu dražby alebo zohrávky súpera alebo súperov list za účelom zahliadnutia jeho kariet alebo miesta, odkiaľ hráč vytiahol kartu z listu (avšak nie je nevhodné postupovať na základe informácie z neúmyselne zahliadnutej karty súpera).

Čiže ak ste obranca, nesmiete sa pozerať,ani odkiaľ vyťahuje kartu váš partner. Za uvedený priestupok, môže byť rozhodcom pridelená disciplinárna pokuta.

Prečo turnaje komentujem?

Dopočul som sa, že niektorí hráči berú tieto moje poturnajové komentáre, ako osobný útok. Nepíšem ich, aby som na niekoho útočil, ale aby  sme sa poučili, keďže bez takéhoto poučenia v niektorom z najbližších turnajov rovnakú chybu alebo priestupok urobí niekto iný. Kým predtým som uvádzal mená či aspoň čísla párov, teraz sa ich snažím neuvádzať, ale prirodzene, že ak poviem číslo rozdania a že dané rozdanie hral niekto proti nám a v ňom došlo k priestupku alebo chybe, tak kto chce, si vie zistiť, koho sa to tentokrát týkalo. Koho sa to však týkalo, je nepodstatné, lebo tu uvádzam iba priestupky a chyby, ktorých sa dopúšťa mnoho hráčov klubu, niektoré sa dokonca môžu týkať aj mňa. Viackrát som verejne pomenoval aj vlastné zlyhania pri vedení turnaja, poprípade keď som zverejnil, ako som rozhodol, tak z diskusie vyplynulo, že som možno mal rozhodnúť inak. Snažím sa komentovať objektívne, ale môžem sa aj mýliť, takže ma na môj omyl upozornite a pokúsim sa ho napraviť. Pokiaľ však toto komentovanie iba vyvoláva zlú krv, tak buď komentovať prestanem, alebo budem svoje postrehy zhromažďovať a zverejním ich raz do mesiaca tak, že len zainteresovaní budú tušiť, koho sa to týkalo.

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.